Într-o atmosferă plină de culoare și rafinament, Ambasada României din Atena a fost gazda unei serate de excepție în onoarea Zilei Culturii Naționale. La invitația doamnei Mioara Pituț, însărcinat cu afaceri a.i. al României, și a excelentului domn Andrei Popov, ambasadorul Republicii Moldova, reprezentanți de asociații, culte și personalități active în mediul cultural și social-media s-au adunat pentru a sărbători tradiția și diversitatea culturală a celor două țări.
Evenimentul a început cu un discurs emoționant al doamnei Pituț, care a subliniat importanța păstrării și promovării valorilor culturale într-o lume în continuă schimbare. Ambasadorul Popov a adăugat că Ziua Culturii Naționale reprezintă nu doar o sărbătoare, ci și un prilej de consolidare a legăturilor dintre România și Republica Moldova prin intermediul culturii.
Seara a fost marcată de o atmosferă plină de convivialitate, unde participanții au avut ocazia să socializeze și să facă schimb de idei într-un cadru relaxat și rafinat.
Momentul culminant al serii a fost tăierea tradițională a Vasilopitei, prăjitura simbol a norocului și prosperității. Oamenii au sărbătorit împreună, gustând din această delicatesă, și au încheiat seara într-o atmosferă de prietenie și bucurie.
Evenimentul a evidențiat încă o dată că cultura reprezintă un limbaj universal, capabil să unească oameni din diferite colțuri ale lumii. Ambasada României din Atena a fost martorul unei serate de eleganță și cultură, care a demonstrat că înțelegerea și colaborarea sunt cheile construirii unui viitor comun și solid între popoare.
![](https://www.stirigrecia.eu/wp-content/uploads/2024/01/415067337_350563767762726_7846658628675925066_n-2-1024x796.jpg)
![](https://www.stirigrecia.eu/wp-content/uploads/2024/01/415022722_1231022584316828_2065535734267745838_n-2-1024x668.jpg)
![](https://www.stirigrecia.eu/wp-content/uploads/2024/01/414956392_696790612270752_4855637776845349980_n-2-1024x682.jpg)
![](https://www.stirigrecia.eu/wp-content/uploads/2024/01/415003280_689709333150662_1820144663476259927_n-1-1024x712.jpg)
![](https://www.stirigrecia.eu/wp-content/uploads/2024/01/415278195_1353007742016306_6835948540939982374_n-2-1024x607.jpg)
![](https://www.stirigrecia.eu/wp-content/uploads/2024/01/419252246_315702198128949_7949378622116554299_n-1024x668.jpg)
![](https://www.stirigrecia.eu/wp-content/uploads/2024/01/419249893_315702078128961_738805405924697066_n-767x1024.jpg)
Discuții despre această postare